+38 (04744) 3-40-82
Меню
Остання редакція: 25 лютого 2020

Сприяння підвищенню якості підготовки фахівців з грибівництва завдяки реалізації практичної складової навчання

В останні десятиріччя переконливо доведена висока біологічна цінність грибів, як харчового продукту, що включає унікальний комплекс поживних та лікарських речовин. Їстівні гриби, які культивуються на рослинних рештках, містять понад 35% протеїну, мають всі незамінні для харчування людини амінокислоти, ненасичені жирні кислоти та важливі мікроелементи. Особливо багаті гриби на лізин, триптофан, яких мало в рослинах, а також на залізо та кобальт. Гриби є джерелом вітамінів С, D, Е, групи В, містять антиоксидантний комплекс, клітковину, багато біологічно активних сполук. Гриби цінуються як дієтичний продукт через незначну кількість калорій, жирів.

Тому грибівництво – одна із самих динамічних і перспективних галузей сільського господарства України. Значні темпи росту (25–30% на рік) свідчать про її високий потенціал. Обсяги імпорту грибів в Україну переважатимуть обсяги експорту до тих пір, поки внутрішній ринок не буде повністю забезпечений вітчизняною продукцією. Із метою подальшого розвитку та виробництва грибної продукції, збільшення її споживчої і комерційної привабливості як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, необхідно комплексно підходити до проблеми підвищення її якості та безпечності, постійно вдосконалювати технології переробки та зберігання.

На заняттях з навчальної дисципліни "Грибівництво" студенти 4 курсу факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин спеціальності 203 "Садівництво та виноградарство" мають змогу отримати знання щодо морфологічних ознак плодового тіла їстівних грибів; вивчити штами вітчизняного та зарубіжного виробництва; освоїти методику одержання зернового міцелію; ознайомитися із будовою та обладнанням споруд для вирощування грибів; навчитися розраховувати потреби вихідних матеріалів та доз мінеральних добрив для приготування субстрату; вивчити технологію вирощування печериці, гливи та інших видів грибів в штучних умовах, особливості збору врожаю, пакування та умови тимчасового зберігання продукції.

Невід'ємною складовою навчання є практична підготовка студентів. Так, в навчально-науковій лабораторії грибівництва вони мають змогу власноруч готувати субстрат для вирощування гриба гливи (плеврот звичайний) та здійснювати культивування печериці та гливи. Так, 24 лютого 2020 року на лабораторно-практичному занятті з грибівництва студенти 42 с та 11 м-зг груп проводили закладання міцелію гливи на солом’яний субстрат. Варто відмітити, що студенти цікавляться питаннями вирощування грибів, а деякі мають бажання спробувати отримати продукцію в домашніх умовах. Це свідчить про те, що заняття з грибівництва, які проводять доценти кафедри овочівництва Ковтунюк Зоя та Кецкало Вікторія є доцільними та цікавими для студентів.

 

Вікторія Кецкало

доцент кафедри овочівництва